ភ្នំពេញ – ថ្ងៃទី ២៤ ខែមករា ឆ្នាំ ២០១៩ – ធនាគារ ប្រៃសណីយ៍កម្ពុជា គឺជាធនាគារល្បីឈ្មោះមួយក្នុងចំណោមធនាគារធំៗទាំង ១០ នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្យកម្ពុជា លើការផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុជូនអតិថិជនគ្រប់កំរិត ដើម្បីលើកកម្ពស់ជីវភាព និងជួយបំពេញបំណងរីកចម្រើនរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា ហើយបង្កើតតម្លៃជានិរន្តដល់ភាគទុនិក បុគ្គលិក និងសង្គម។
ធនាគារ ប្រៃសណីយ៍កម្ពុជា បានធ្វើការប្រារព្ធពីធីចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូលើការផ្ដល់សេវាទូទាត់ និងសងប្រាក់កម្ចីពីអតិថិជនរបស់ធនាគារតាមរយៈ តារាផេ និងហ្វូណន មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ។ កិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូនេះបានបង្ហាញពីជំនឿចិត្តដ៍មុតមាំរបស់ ធនាគារ ប្រៃសណីយ៍កម្ពុជា ជាមួយគ្រឹះស្ថានហ្វូណនមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ និងតារាផេ ក្នុងការធ្វើជាបណ្ដាញប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុបន្ថែមសម្រាប់អតិថិជនទូទាត់សងប្រាក់កម្ចីទៅកាន់ធនាគារ។ ពិធីចុះកិច្ចព្រមព្រៀងនេះបានធ្វើឡើងនៅសណ្ឋាគារ Dara Airport និងមានការចូលរួមពីសំណាក់ភ្ញៀវកិត្តិយសជាតិ និងអន្តរជាតិច្រើនជាង ១០០នាក់ មកពីស្ថាប័នទាំងបី ដោយមានទាំងថ្នាក់ដឹកនាំនៃស្ថាប័នទាំងបី និងបណ្ដាអ្នកសារព័ត៌មានផងដែរ។
តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះ អតិថិជនទាំងអស់នឹងអាចទូទាត់សងប្រាក់កម្ចីទៅកាន់ធនាគារជាប្រាក់រៀល ឬប្រាក់ដុល្លារដោយងាយស្រួល និងសុវត្ថិភាពតាមរយៈភ្នាក់ងារតារាផេជាង ២៧០០ កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ ដោយមិនចាំបាច់ចំណាយពេលធ្វើដំណើរទៅកាន់សាខារបស់ធនាគារ ប្រៃសណីយ៏កម្ពុជា ឬហ្វូណន មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុឡើយ អតិថិជនទាំងអស់អាចទូទាត់សងប្រាក់កម្ចីបាននៅភ្នាក់ងារណាមួយរបស់តារាផេដែលមានទីតាំងនៅជិតផ្ទះ ឬកន្លែងធ្វើការរបស់ពួកគាត់បាន។
ថ្លែងនៅក្នុងឱកាសនោះដែរ លោក ភុក រដ្ឋា ជានាយកគ្រប់គ្រងទូទៅនៃក្រុមហ៊ុនតារាផេ បានមានប្រសាសន៍ថា “DaraPay មានទស្សនៈវិជ្ជមានចំពោះទីផ្សារប្រទេសកម្ពុជា ហើយក្នុងឆ្នាំនេះដែរ ក្រុមហ៊ុនមានបំណងគ្របដណ្ដប់ទៅលើទីផ្សារសេវាទូទាត់ចល័តនៅប្រទេសកម្ពុជា។ កិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសហការគ្នាជាមួយធនាគារ ប្រៃសណីយ៏កម្ពុជា និងគ្រិះស្ថានហ្វូណនមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅថ្ងៃនេះបង្ហាញពីការប្ដេជ្ញាចិត្តដ៏មុតមាំរបស់យើងខ្ញុំក្នុងការបើកបង្ហាញពីទស្សនវិស័យរបស់យើងខ្ញុំ។ ប្រភេទនៃដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុដែលស្ថិតនៅក្នុងគោលដៅចម្បងរបស់យើងខ្ញុំសម្រាប់ឆ្នាំ ២០១៩ នេះរួមមានការបង្កើតប្រព័ន្ធអេកូហិរញ្ញវត្ថុដែលអាចផ្តល់ភាពងាយស្រួលឲ្យអតិថិជនប្រើប្រាស់ផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុតាមរយៈបណ្តាញរបស់តារាផេទូទាំងប្រទេស ដោយរាប់ចាប់ពីការណែនាំកម្ចីទៅកាន់អតិថិជន សេវាទម្លាក់ប្រាក់កម្ចីជូនអតិថិជន សេវាប្រមូលប្រាក់កម្ចីត្រលប់ទៅគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុវិញ និង សេវាប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុដទៃទៀតដោយអតិថិជនមិនចាំបាច់ទៅកាន់សាខាគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុដោយផ្ទាល់។”
លោក ឃូ ប៊ុន ទ្រី ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃ គ្រឹះស្ថានហ្វូណនមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ បានមានប្រសាសន៍ថា “ក្នុងនាមជាស្ថាប័នមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុដ៏ឈាមមុខគេមួយនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា គ្រិះស្ថានហ្វូណនមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុមានគោលបំណងលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅ និងការរីកលូតលាស់នៃអាជីវកម្មរបស់ប្រជាជនកម្ពុជានៅតាមបណ្ដាខេត្ត និងទីក្រុងនានា។ ការចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូនៅថ្ងៃនេះបានបង្ហាញពីការប្ដេជ្ញាចិត្តរបស់យើងខ្ញុំក្នុងការផ្ដល់នូវដំណោះស្រាយនៃការទូទាត់សាច់ប្រាក់ដ៍ងាយស្រួល រហ័ស និងមានសុវត្ថិភាពជូនដល់ប្រជាជនកម្ពុជា។”
លោកតូច ចៅចេក ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ នៃធនាគារ ប្រៃសណីយ៏កម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា “តាមរយៈភាពជាដៃគូសហការគ្នានេះ អតិថិជនរបស់យើងអាចទូទាត់សងប្រាក់កម្ចីត្រលប់ទៅកាន់ធនាគារ ប្រៃសណីយ៏កម្ពុជាបានយ៉ាងងាយស្រួល តាមរយៈភ្នាក់ងារតារាផេដែលមាននៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ បន្ថែមពីលើនេះដែរ សេវាកម្មថ្មីនេះនឹងជួយដល់អតិថិជនដែលត្រូវការទូទាត់សងប្រាក់កម្ចី ក្នុងកំឡុងថ្ងៃឈប់សម្រាក ឬថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ អតិថិជនក៏អាចទូទាត់សងប្រាក់កម្ចីតាមរយៈតារាផេ App ផងដែរ ដែលផ្ដល់ឲ្យអតិថិជននូវភាពងាយស្រួល និងសុវត្ថិភាពមួយកម្រិតទៀត។ ជម្រើសម៉្យាងទៀត អតិថិជនអាចវេរលុយពីគណនីសន្សំ ឬគណីចរន្ដក្នុងធនាគារ ប្រៃសណីយ៏កម្ពុជាទៅកាបូបលុយអេឡិចត្រូនិកតារាផេ តាមរយៈកម្មវិធីធនាគារចល័តរបស់ធនាគារ ប្រៃសណីយ៏កម្ពុជា ឬវេរលុយពីកាបូបលុយអេឡិចត្រូនិកចល័តតារាផេទៅគណនីសន្សំ ឬគណនីចរន្ដក្នុងធនាគារប្រៃសណីយ៏កម្ពុជាតាមរយៈតារាផេ App ដោយឥតគិតថ្លៃ គ្រប់ពេលវេលា និងគ្រប់ទីកន្លែង។”
អំពី ធនាគារ ប្រៃសណីយ៍កម្ពុជា៖
ធនាគារ ប្រៃសណីយ៍កម្ពុជា បានចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការផ្តល់សេវាធនាគាររបស់ខ្លួនអស់រយៈពេល ៥ឆ្នាំកន្លងមកហើយ គិតចាប់តាំងពីខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៣ មក។ ធនាគារ ប្រៃសណីយ៍កម្ពុជា បាន និងកំពុងមានភាពរីកចម្រើនឥតឈប់ឈរលើវិស័យហិរញ្ញវត្ថុដោយបង្កើនអត្ថប្រយោជន៍ និងការផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់ដៃគូអាជីវកម្ម និងអតិថិជន តាមរយៈការវិនិយោគទៅលើបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ (FinTech) មានដូចជា៖
- ការពង្រីកលើការផ្តល់សេវាទូទាត់រហ័ស (FAST),
- បណ្តាញប្រតិបត្តិការឆ្លងធនាគារ (CSS),
- អេធីអឹម ចំនួន ៦០កន្លែង
- សេវាធនាគារចល័ត (Mobile Banking)
- បណ្តាញប្រតិបត្តិការចំនួន ៥២សាខា ទូទាំងប្រទេស
ធនាគារ ប្រៃសណីយ៍កម្ពុជា មានកំណើនទ្រព្យសកម្មរបស់ខ្លួនរហូតដល់ ៧៤០លានដុល្លារ និងមានបុគ្គលិកបម្រើការងារចំនួន ១.៤៤១នាក់ ព្រមទាំងមានអត្រា Return on Equity (ROE) ចំនួន ១៣,៧០%។
លើសពីនេះទៅទៀត ធនាគារបាន និងកំពុងខិតខំប្រឹងប្រែងយ៉ាងខ្លាំង ក្នុងការពង្រឹកនូវសក្តានុពលរបស់ខ្លួន ដើម្បីធានាបាននូវភាពកាន់តែងាយស្រួលជូនដល់អតិថិជន និងសាធារណជន ក្នុងការប្រើប្រាស់សេវាធនាគារ នៅក្នុងឆ្នាំ ២០១៩ នេះ ដូចជាការផ្តល់នូវផលិតផល ប័ណ្ណឥណទាន វិសា (Visa Credit Card) ការធ្វើទំនើបកម្មបន្ថែមលើមុខងាររបស់សេវាធនាគារចល័ត និងការអនុវត្តន៍នូវប្រព័ន្ធ Loan Origination System (LOS)។
ធនាគារ ប្រៃសនីយ៍កម្ពុជា ប្ដេជ្ញាចិត្តខ្ពស់ក្នុងការអនុវត្តយ៉ាងខ្ជាប់ខ្ជួននូវក្រមសីលធ៌ម វិជ្ជាជីវៈ ប្រកបដោយបទដ្ឋានស្តង់ដារការងារខ្ពស់ ពង្រឹងលើសេវាបម្រើអតិថិជនល្អប្រសើរ និងការផ្ដល់ជូនសេវាកម្ម និងផលិតផលធនាគារថ្មីៗបន្ថែមទៀត ដើម្បីចូលរួមបង្កើនជីវភាពរបស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។

Phnom Penh, Cambodia– January 24, 2019- Cambodia Post Bank PLC widely known as CPBank is one of the largest top 10 commercial banks in Cambodia to provide the best mass market and SME that enriches lives and fulfills the growing aspirations of the people of Cambodia and creates sustainable value for shareholders, employees, and society.
CPBank, Funan MFI and DaraPay celebrates Official Partnership Signing Ceremony on Offering Loan Repayment Service. This event as an additional distribution channel to make loan repayment for their customers. This signing ceremony took place at Dara Airport Hotel witnessed by more than 100 national and international participants from the three respective institutions, key management and members of press.
Through this partnership, customers will be able to conveniently and securely make loan repayment in either KHR or USD via more than 2,700 DaraPay agents nationwide. Without spending time visiting CPBank or Funan MFI branches, customers can repay their loan at any DaraPay Agents located at the nearest to their home or workplace.
Commenting on the occasion, Mr. Phok Ratha, General Manager of DaraPay said, “DaraPay has a positive view on Cambodia market and this year it aims to dominate mobile payment segment in the market. Today agreement with CPBank and Funan MFI on loan repayment signifies our strong commitment to deliver our vision. The type of financial solutions that are in our key pipeline for 2019 includes growing financial ecosystem that enables customers to utilize our financial products — ranging from loan referral, loan disbursement, collections and supporting branchless banking and under-banked customers.”
“As a leading microfinance institution in Cambodia, Funan MFI aims to promote the livelihood and business growth of the Cambodian people in the rural provinces and cities. Today agreement with DaraPay indicates our commitment to provides the easy, fast and convenient payment solutions to the Cambodian people,” said CEO of Funan MFI, Mr. Khou Buntry.
Mr. Toch Chaochek, CEO of CPBank said, “Through this partnership, our customers can repay loan back to CPBank with DaraPay agent nationwide easily and conveniently. Additionally, this new service will support customer that need to repay the loan during holidays or weekend when the branch closed. In addition, customers can also settle the payment through DaraPay App providing another level convenience and safe option. Alternatively, DaraPay App users can do fund transfer from its CASA account via CPBank mobile banking App from and to DaraPay App with free of charge anywhere, any time at their own convenience.”
About CPBank:
CPBank is a full licensed commercial Bank that was established and officially launched in September 2013. Presently, CPBank has steadily grown it’s in the financial sector by maximizing its benefits, facilitating business partners and customers through FinTech investment such as:
- A member of FAST system
- Inter-bank by CSS (Cambodian Share Switch)
- Install 60 ATMs across the country
- Be more convenience on Mobile Banking
- Expand 52 operation networks
CPBank grows Capital Asset to 740million US Dollar and 1,500 staffs with Return on Euity (ROE) to 13.70%.
Moreover, CPBank will make a significant effort to maximize its potential to ensure its convenience banking services to consumers and the public in 2019, such as providing Visa Credit Card, functionality enhancement of mobile banking and the implementation of the Loan Origination System (LOS).
CPBank is committed to build such a culture where code of ethic and standards will be given with the highest value. We keep improving the excellence customer service, innovative products & services to enrich lives and fulfills the growing aspirations of the people of Cambodia.