ក្នុងប្រតិបត្តិការរយៈពេល ៥ឆ្នាំ យើងត្រូវបានទទួលស្គាល់នៅក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជាថា ជាធនាគារដែល ក្នុងលំដាប់ទី ៥ ជាមួយបណ្តាញប្រតិបត្តិការ និងកំណើន ប្រកបដោយនិរន្តរភាពក្នុងចំណោមធនាគារពាណិជ្ជ។
ក្នុងភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្រ្តរវាង កាណាឌីយ៉ា អ៊ិនវេសមិនហូឌីង ភីអិលស៊ី ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា និងហ្វូឡឹតុន ហ្វាយណាន់ស៊ល្យហូលឌីង យើងមានកិត្តិយសណាស់ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញតាមរយៈការអនុវត្តន៍កន្លងមកនៅក្នុងតំបន់ និងធ្វើឱ្យសមស្របទៅនឹងបរិបទក្នុងស្រុកដែលឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការរបស់អតិថិជន។
ធនាគារបានពង្រីកសាខារហូតដល់ ៤៥សាខា ត្រឹមចុងឆ្នាំ២០១៨ដែលនេះអាចចាត់ទុកថា ជាការរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សបំផុតក្នុងការពង្រីកបណ្តាញប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួន ដែលធនាគារបានអនុលោមតាមការអនុវត្តកន្លងមកក្នុងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យប្រតិបត្តិការ និងមុខងារហានិភ័យ ឯករាជ្យផ្សេងៗ ជាពិសេសការធានារ៉ាប់រងឥណទាន។ រហូតមកដល់ពេលនេះ យើងបានគ្រប់គ្រងហានិភ័យរបស់យើងបានយ៉ាងល្អដោយគ្មានការខូចខាតប្រតិបត្ដិការណាមួយកើតឡើងឡើយ។ ធនាគារក៏ប្រតិបត្តិតាមគោលការណ៍ការពារ ៣ កម្រិត សម្រាប់ការគ្រប់គ្រងហានិភ័យរបស់ខ្លួនដែលសវនកម្ម គឺជាខ្សែការពារទី ៣ ដែលមានឯករាជ្យភាពទាំងស្រុង និងមានសិទ្ធិរាយការណ៍ដោយផ្ទាល់ទៅកាន់ក្រុមប្រឹក្សាភិបាលបាន។ ទោះបីជាសវនកម្មមានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីកំណត់អត្តសញ្ញាណ ត្រួតពិនិត្យ និងកាត់បន្ថយហានិភ័យទូទៅរបស់ធនាគារ ក៏យើងនៅតែបន្តពង្រឹងខ្សែការពារទី១និងទី២ ដើម្បីធ្វើឱ្យកាន់តែប្រសើរថែមទៀត។
បច្ចេកវិទ្យាធនាគារឈានមុខ គឺជាយុទ្ធសាស្រ្តអាទិភាពជារបស់យើងហើយយើងចង់ក្លាយជាស្ថាប័ននាំមុខគេលើផ្នែកឌីជីថល។ ដំបូងឡើយយើងមានប្រព័ន្ធធនាគារស្នូល អេធីអឹម និងធនាគារចល័ត ហើយយើងក៏ជាសមាជិកស្ថាបនានៃ សេវាកម្មទូទាត់រហ័ស (FAST Payment System and Cambodia Shared Switch)។ ប័ណ្ណពិន្ទុឥណទាន (Credit
Score Card), ប្រព័ន្ធស្នើសុំឥណទាន ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងការសងប្រាក់កំពុងស្ថិតនៅក្រោមការដាក់ពង្រាយដែលនឹងបង្កើន សមត្ថភាពប្រតិបត្តិការរបស់យើងដើម្បីផ្តល់ជូនអតិថិជននូវ បទពិសោធន៍កាន់តែប្រសើរឡើង។ យើងក៏នឹងចាប់ផ្តើមដាក់ឲ្យដំណើរការ កាតឥណទានជាមួយវីសា VISA នៅដើមឆ្នាំ៉២០១៩ ដែលនឹងផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់អតិថិជនរបស់យើងសម្រាប់តម្រូវការរស់នៅរបស់ពួកគេ។
ធនាគារបានទិញយកភាគហ៊ុនរបស់ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ហ៊្វូណននៅឆ្នាំ២០១៧ ដើម្បីចូលទៅក្នុងទីផ្សារឲ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅដោយប្រើប្រាស់អស់លទ្ធភាពតាមរយៈបទពិសោធន៍ និងជំនាញរបស់យើង។ យើងបានធ្វើឲ្យហ៊្វូណនរីកចម្រើន និងក្លាយជាគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុដែលទ្រព្យសកម្មច្រើនជាងគេលំដាប់ទី ៣ នៅកម្ពុជា។ ម្យ៉ាងវិញទៀតនៅក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ធនាគារបានបង្កើតនាយកដ្ឋានសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម ដើម្បីពង្រីក ចំណែកទីផ្សាររបស់ខ្លួនផងដែរ។
ធនធានមនុស្សរបស់យើង ត្រូវបានបំពាក់បំប៉នទៅលើសមត្ថភាពនិងទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលយ៉ាងល្អ ដែលយើងបានផ្តល់នូវកញ្ចប់អត្ថប្រយោជន៍សមរម្យតាមទៅតាមសម្ថភាពការងារ ។ យើងក៏មានកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍អាជីពច្បាស់លាស់ រួមជាមួយកម្មវិធីគ្រប់គ្រងថែរក្សាបុគ្គលិកដែលមានការទទួលស្គាល់ និងធ្វើឱ្យធនាគារប្រៃសណីយ៍កម្ពុជាក្លាយជាជម្រើសដ៏ល្អបំផុតសម្រាប់និយោជិក។
សូចនាករហិរញ្ញវត្ថុរបស់យើងទាំងអស់ មានការប្រសើរគួរឲ្យកត់សម្គាល់បើប្រៀបធៀបទៅនឹងឆ្នាំមុនដូចខាងក្រោម៖
- ចំណូលសរុបកើនឡើង ៣៥%
- ប្រាក់ចំណូលសម្រាប់បុគ្គលិកម្នាក់កើនឡើង ២០%
- ផលចំណេញមុនកាត់ពន្ធកើនឡើង ៦៤%
- ការចំណាយបញ្ញើសន្សំថយចុះ (៩%)
- អត្រាចំណាយធៀបចំណូល ថយចុះ (១០%)
យើងកំពុងរៀបចំខ្លួនដើម្បីក្លាយខ្លួនជា ធនាគារពាណិជ្ជមួយក្នុងចំណោមធនាគារពាណិជ្ជធំៗទាំង ៥ លើទ្រព្យសកម្មនៅកម្ពុជាតាមរយៈការបន្តបង្កើនគុណភាពល្អឥតខ្ចោះ នៃសេវាកម្មជូនអតិថិជន និងបន្តអភិវឌ្ឍន៏ជាលំដាប់នូវច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងទួលយកជំនាញពីគ្រប់ដៃគូរសហការរបស់យើង។

Best Positioning in the Market by Leverage Expertise
Within 5 years of operation, we are well recognized in the financial industry in Cambodia as being the 5th Bank in terms of branch network with modest sustainable growth among the Commercial Banks.
Under the strategic partnership among Canadia Investment Holding, Fullerton Financial Holdings and Cambodia Post of Ministry of Post and telecommunication, we are very privileged to leverage the expertise from the best practice in the region and customized that into local context to fit with the need of our customers.
The Bank has expanded the branch network to 45 by the end of 2018, which can be considered as the highest growth in terms of network expanding where the Bank has followed the best practice for operational risk management and independent risk function especially Credit underwriting. We have managed our operational risk well without any significant operational lost so far. Bank also follows the three lines of defense for its risk management where Audit is the third line of defense who are completely independent and directly reports to the board committee. Although Audit is capable enough to identify, monitor and mitigate the overall risk of the Bank, we are continuously enhancing the first and second lines to manage it better.
Advance bank technologies are always our strategic priority and we want to be at the forefront of digitization. We have our Core Banking System, ATM and Mobile Banking from the early stage and we are also the pioneer member of the FAST Payment System and Cambodia Shared Switch. Credit Score Card, Loan Origination System, and Collection Management  System are under deployment which will enhance our operational capabilities to provide better customer experience.
We will also launch Credit Card with VISA in early 2019 which will be convenient for our customers for their lifestyle needs. Bank has acquired Funan Micro-finance in 2017 in order to deepen into the market by utilizing our experience and expertise. We have already grown Funan to three folds and it’s now the 3rd Micro-finance Institute (MFI) in terms of asset size in Cambodia. On the other side, Bank has created the SME
department in 2018 to serve the larger enterprises in
Cambodia.
Our human capital is fully equipped with capacity and well trained where we also provide a suitable benefit package
following the best practice of Performance-based Payment structure. We also have a clear Career development program
along with retention management plan which is well
appreciated and make CPBank as one of the best choices
the employer in the industry.
All of our financial indicators are improved compared to last year performance as below:
▪ Total revenue increases by 35%
▪ Revenue per staff increases 20%
▪ Net Profit before tax increases 64%
▪ Cost of deposit decreases (9%)
▪ Cost to income ratio decreases (10%)
We are looking forward to being one of the top 5 Commercial Banks in Cambodia by total assets and continuous enhancement