ធនាគារប្រៃសណីយ៍កម្ពុជា ក.អ មានកត្តិយសដែលបានចូលរួមសហការជាមួយ ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា ក្នុងការឧបត្ថម្ភ “គម្រោងបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាចំណេះទូទៅជាមួយ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដំណាក់កាលទី៣” ដែលជាដំណាក់កាលចុងក្រោយមានរយៈពេលបីឆ្នាំ គឺចាប់ផ្តើមពីឆ្នាំ២០២៤ រហូតដល់ឆ្នាំ ២០២៦។
ក្នុងដំណាក់កាលទី៣នេះ ការងារជាអាទិភាព គឺការបញ្រ្ជាបចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ថ្នាក់ចំនួនប្រាំពីរ (ថ្នាក់ទី៥, ៦, ៨, ៩, ១០, ១១ និង១២) ដោយផ្តោតលើមុខវិជ្ជាចំនួន៤គឺ គណិតវិទ្យា ពលរដ្ឋវិទ្យា គេហសេដ្ឋកិច្ច និងបំណិតជីវិត, ការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្គោល, និងការធ្វើតេស្តសាកល្បងនៅតាមសាលារៀនជាក់ស្តែង។
ការចូលរួមរបស់ធគារគារប្រៃសណីយ៍កម្ពុជា ក.អ ក្នុងគម្រោងនេះ បង្ហាញនូវការប្តេជ្ញាចិត្តរួមគ្នា និងឆ្លុះបញ្ជាំងពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នា ដើម្បីបណ្តុះជំនាញហិរញ្ញវត្ថុសំខាន់ៗដល់សិស្សានុសិស្ស ដូចជា ការយល់ដឹងអំពីប្រាក់ ការវិនិយោគ និងការចាត់ចែងហិរញ្ញវត្ថុចាប់ពីវ័យកុមារ ដើម្បីឱ្យសិស្សានុសិស្សមានសមត្ថភាពក្នុងការការសម្រេចចិត្តត្រឹមត្រូវផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។
លើសពីនេះ ការបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាចំណេះទូទៅ ជាវិធីសាស្ត្ររួម ដែលនឹងជួយបណ្តុះស្មារតីនៃការទទួលខុសត្រូវ ការគិតពិចារណា និងជំនាញដោះស្រាយបញ្ហា ដែលជាគុណសម្បត្តិដ៏មានតម្លៃសម្រាប់ភាពជោគជ័យរបស់បុគ្គលម្នាក់ៗ។

CPBank is honored to partner with the National Bank of Cambodia in supporting the “Embedding Financial Education within the National School Curriculum Project, Phase III”, the final phase which is implementing for three years from 2024 to 2026.
In this phase, the priority is to integrate financial education in seven grades (grades 5, 6, 8, 9, 10, 11 and 12), focusing on four subjects: Mathematics, Moral Civics, Home Economics, and Live Skills; build capacity of teachers; and pilot in real schools.
The support of CPBank in this project demonstrates the joint commitment and efforts of the bank to teach important financial skills to students such as understanding of money, investment and financial management from an early age to enable them to make right financial decisions.
In addition, embedding financial education within the national school curriculum is a holistic approach that will help cultivate a sense of responsibility, critical thinking, and problem-solving skills that are keys for individual’s success.