ធនាគារ ប្រៃសណីយ៍កម្ពុជា បានចូលរួមឧបត្ថម្ភ ដល់គម្រោងកិច្ចការសង្គមរបស់សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា ដោយឧបត្ថម្ភសម្ភារៈសិក្សាដល់សាលាចំនួនប្រាំពីរ ស្ថិតនៅស្រុកប្រាសាទសំបូរ ខេត្តកំពង់ធំ។
សាលាទាំងប្រាំពីររួមមាន សាលាបឋមសិក្សាចារជ្រុំ សាលាបឋមសិក្សាអូរគ្រូកែ សាលាបឋមសិក្សាច្រនាង សាលាបឋមសិក្សាសំបូរ សាលាបឋមសិក្សាត្រពាំងជ្រូក សាលាបឋមសិក្សាព្រែក និងអនុវិទ្យាល័យប្រាសាទសំបូរ។ សាលានិមួយៗទទួលបានទូរទស្សន៍មួយគ្រឿងដាក់ក្នុងបណ្ណាល័យសម្រាប់សិស្សានុសិស្សរៀនភាសាអង់គ្លេសតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត តុសិស្ស និងតុគ្រូ ខណៈសិស្សានុសិស្សម្នាក់ៗទទួលបានសម្ភារៈសិក្សា ដូចជា កាតាប សៀវភៅ កាបូបប៊ិច ប៊ិច និងដបទឹក។
ពិធីប្រគល់អំណោយបានប្រព្រឹត្តឡើង នៅថ្ងៃទី៣១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ នៅសាលាបឋមសិក្សាចារជ្រុំ ខេត្តកំពង់ធំ ក្រោមអធិបតីយភាពរបស់ លោកជំទាវ សាយ សំអាត ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា និងមានការចូលរួមដោយតំណាងសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា និងធនាគារនានាផងដែរ។

CPBank sponsored the Association of Banks in Cambodia (ABC)’s CSR project by donating study materials to seven schools in Sambor District, Kampong Thom Province.
The seven schools include Char Chrum Primary School, Ou Kru Ke Primary School, Chroneang Primary School, Sambor Primary School, Trapaing Chruk Primary School, Prek Primary School, Brasat Sambor Secondary School.
Each school received a smart TV for the library to help students study English via the internet, as well as student desks and teacher desks. Each student also received study materials, including a backpack, notebooks, a pencil case, pens, and a bottle of water.
The donation event was held on 31 May 2025 at Char Chrum Primary School in Kampong Thom Province. It was presided over by H.E. Say Samarth, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, and attended by representatives from ABC and its member banks.